Symptomy a léčba adenoiditidy u dětí

Obsah

Často nemocné děti, snotty a kašel téměř neustále - ne takový jedinečný jev. Mnoho rodičů se potýká s tím, že dítě z jedné nemocnice jde do jiné, a tak téměř po celý rok.

Možná to není slabá imunita, jak to dělají babičky a matky, ale adenoidy. O tom, co to je a jak léčit dítě s adenoiditidou, budeme podrobně popsat v tomto článku.

Co to je?

Adenoiditida - onemocnění, které se vztahuje k patologickým změnám v tonzile hltanu. Mandle (palatální, lingvální, tubální, hltan) mají specifický účel, kterým je chránit tělo před pronikáním virů a bakterií. Skládají se z lymfoidní tkáně. Když nemocný patogen napadá nosohltan, mandle na to reagují hypertrofií (tj. Zvětšením velikosti).

Lidé prostě nazývali mandle - mandle. Obvykle jsou u zdravého dítěte malé, nezpůsobují úzkost a neinterferují s dýcháním. Pokud se mandle zvětší, vždy to znamená, že tělo zoufale bojuje s nějakým cizím patogenem nebo bakterií.

Pokud je dítě nemocnější častěji než jejich vrstevníci, pak nepárový faryngeální tonzil přestane zvládat konstantní zátěž a začne růst. Tato vlastnost lymfoidní tkáně, která je ve skutečnosti přirozeným filtrem těla, je charakteristická pro jiné mandle. Hypertropní mandle se stávají velkým problémem, protože jejich zánět způsobuje adenoiditidu.

Toto onemocnění málokdy postihuje dospělé a v medicíně je považováno za skutečně dětinské.

Riziko - děti od 2 do 7 let a za 2 roky je méně časté a většina pacientů je ve věku od 4 do 6 let. Adenoidy se týkají asi 6% dětí různého pohlaví, zatímco v severních a jižních regionech na nich nezáleží.

Klasifikace

V závislosti na tom, jak dlouho dítě trpí porušením nosního dýchání, kašlem, adenoiditidou je akutní, subakutní a chronická.

Akutní forma onemocnění se objevuje souběžně s SARS nebo jinou virovou chorobou a trvá přibližně týden. Subakutní adenoiditida je onemocnění, které netrvá déle než tři týdny, obvykle se zaznamenává u dětí s již hypertrofovanými mandlemi. Chronické onemocnění je onemocnění, které trvá déle než šest měsíců, obvykle má stížnosti nejen, že zarostlá hltanová mandle zabraňuje normálnímu dýchání nosem, ale také nedostatečným funkcím sousedních orgánů - dítě začíná hůře slyšet, často má bolest v krku.

Podle kombinace klinických projevů zánětu dochází k katarální adenoiditidě, serózní (exsudativní) a hnisavé. Alergická adenoiditida, která se vyvíjí v důsledku prodlouženého kontaktu s alergeny, by měla být zvážena odděleně.

Pro lepší pochopení stavu dítěte je důležité, aby rodiče znali i nemorfologické a klinické typy onemocnění, ale jeho stupeň, protože nejvíce odrážejí skutečný obraz a umožňují předvídání léčby:

 • Stupeň adenoiditidy 1. Když je zarostlá, hltanová mandle pokrývá asi třetinu vomeru (kostní část nosní přepážky). Nosní dýchání je možné, i když je to obtížné.
 • Adenoiditida 2 stupně. Hypertrofovaná mandle brání polovině vomeru, a proto je dýchání často obtížnější.
 • Adenoiditida 3 stupně. Nosní dýchání je velmi obtížné, dítě téměř vždy dýchá ústy, protože amygdala je tak rozšířená, že pokrývá dvě třetiny lumenu.
 • Adenoiditida 4 stupně. V zásadě dítě nemůže dýchat nosem, protože zarostlá lymfoidní tkáň zcela zakrývá nosní průchody. Čtvrtý stupeň není uznáván všemi lékaři, někteří odhadují nemoc o tři stupně a extrém je považován za třetí. Na čem záleží, není ani pořadové číslo před slovem „stupeň“, protože podíl zavírání nosních průchodů.

V případě nemoci, 1-2 stupně manifestace mohou být jen na jedné straně - jen jedna nosní dírka je trvale položená nebo ztráta sluchu nastala jen na jednom uchu. Častěji jsou však postiženy jak nosní průchody, tak obě sluchové trubice.

Důvody

 • Hlavním důvodem růstu adenoidů jsou akutní respirační virové infekce, které jsou běžné u dětí. SARS, chřipka, akutní respirační infekce nejčastěji vyvolávají zvýšený růst mandlí. Pokud z nějakého důvodu není imunita dítěte dostatečně silná, je dočasně oslabena, například v důsledku nedávné nemoci, pak se významně zvyšuje pravděpodobnost hypertrofie mandlí.

Dětská imunita nemůže soutěžit s dospělým vůbec a pokud v prvních šesti měsících života dítěte chrání protilátky před matkou během těhotenství (což vysvětluje velmi nízkou prevalenci adenoiditidy v kojeneckém věku), pak, když neexistuje vrozená ochrana, celá zátěž padá na vlastní, dosud plně vytvořená imunita dítěte.

 • Druhým nejčastějším důvodem pro zvětšení mandlí je individuální sklon k alergiím. Pokud dítě trpí alergickými reakcemi s projevem respirační - alergické rýmy, kašle, je vystaveno zvýšenému riziku vzniku chronické adenoiditidy, která se bude zhoršovat při každém kontaktu s alergenem (například během sezónního květu).

Pokud dítě žije nebo většinu času je v místnosti, kde je horké a dýchá nadměrně suché nebo prašné ovzduší, je pravděpodobnost vývoje patologických adenoidů vyšší. Za těchto podmínek nosní hlen rychleji schne a patogeny mohou projít nosem téměř bez překážek a usazovat se v krku. Zapálené mandle rostou rychleji.

Chronické onemocnění nosu a krku má také významný vliv na tvorbu onemocnění. Pokud má dítě několik měsíců rýmu, vytváří výborné podmínky pro růst adenoidů. Proto musí být každé respirační onemocnění léčeno včas a správně.

Na rozdíl od všeobecného přesvědčení není adenoiditida nakažlivá pro ostatní. Dítě je nakažlivé pouze v akutním stadiu virové infekce onemocnění, protože drtivá většina virů je přenášena vzduchovými kapičkami. V tomto případě bude dítě „sdílet“ s ostatními ne adenoiditidou, ale chřipkovým virem nebo jinou infekcí.

Viry obvykle způsobují akutní adenoiditidu. U dětí s chronickým onemocněním mohou způsobit exacerbaci. Hnisavá adenoiditida je často důkazem sekundární bakteriální infekce.

Příznaky a příznaky

Symptomy jsou rozmanité a rozsáhlé a nejsou omezeny na rýmu a kašel, jak se může na první pohled zdát. Na rozdíl od většiny nemocí orofarynxu nelze adenoiditidu pozorovat doma při pohledu na hrdlo. Adenoidy jsou umístěny v oblouku nosohltanu, vidíme tam pouze ORL lékaře a poté pomocí speciálního zrcadla s baterkou na dlouhé rukojeti.

Rodiče však mohou mít podezření na problémy s hltanovou mandlí bez vizuálního posouzení adenoidů.

Existuje několik příznaků, které mohou indikovat onemocnění:

 • Protrahovaná rýma. Obtížné nosní dýchání až do úplného nedostatku schopnosti dýchat nosem. V tomto případě dítě začne dýchat ústy.
 • Nadměrná sekrece nosního hlenu, který nejen střílí, ale také proudí do nosohltanu. S hnisavou adenoiditidou mají sekrety zelenkavou barvu a velmi nepříjemný zápach.
 • Tělesná teplota při akutní a hnisavé adenoiditidě může být poměrně vysoká (až 38,0-39,0 stupňů). Chronické velké mandle obvykle nezpůsobují horečku, symptomy probíhají bez horečky.
 • Spánek dítěte je narušen vzhledem k tomu, že ve snu musí dýchat hlavně ústy. Dítě spí neklidně, často se probudí. Jasným znakem onemocnění je výskyt chrápání.
 • Šťastné dítě pomalu, sedavý, neaktivnímá sníženou schopnost zapamatovat si nové informace, zájem o každodenní záležitosti, které pro něj byly důležité.
 • Starší děti mohou si stěžovat na bolesti hlavy, ztrátu sluchu.
 • Hlas ztrácí jasnou barvuse stává chraptivější a monotónní.
 • Kašel se ne vždy objevíproto nemůže být považován za povinný symptom adenoiditidy. Pokud ano, má charakter chronického, suchého neproduktivního.
 • Vzhled tzv. Adenoidní masky. Při dlouhodobé chronické adenoiditidě se mění výraz obličeje dítěte. Vzhledem k neustále otevřené ústa dítě vypadá poněkud zpomalené, výraz očí není příliš smysluplný. Nasolabiální záhyby jsou vyhlazené, dochází k silnému slintání, kousnutí se mění. Hruď může být dutá.

Diagnostika

Dětská ORL pro diagnostiku a určení rozsahu onemocnění bude používat několik metod.

Za prvé, on sám prozkoumá hltanový tonzil. Není to tak dávno, to proběhlo ručně. Postup je nepříjemný. Nyní je oficiálně uznán jako méně informativní, protože velikost hltanové mandle je zcela individuální a palpace nemůže být způsob, jak určit patologický růst adenoidů.

Manuální metoda vyšetření má však jedno jednoznačné plus - lékař získá představu o konzistenci mandlí. Pokud nejsou jen velké, ale volné, jistě upozorní odborníka. Je-li měkkost pozorována systematickým pozorováním a dynamikou dětských mandlí jsou neustále zvyšovány, je to důvod pro podrobnější vyšetření.

Vizuální kontrola se nazývá "zadní rinoskopie". Lékař s ní zkoumá mandlí hltanu a okolní prostor se speciálním zrcadlem, které vstupuje ústy. Pokud je dítě malé, je neuvěřitelně obtížné tuto manipulaci provádět. Pak se objeví další metoda pomoci ORL systému - přední rinoskopie, kdy jsou mandle kontrolovány přístroji, které jsou vloženy nosem.

Nejvíce informativní metodou je rentgen rentgenu nosohltanu, avšak ne všichni rodiče s tím souhlasí a ne všichni lékaři ho nabízejí, protože postup je spojen s ozářením těla dítěte. Pokud je třeba získat detailní snímek oblasti nosohltanu, může si lékař objednat počítačovou tomografii, která také poskytuje informativní a přesné údaje.

Tomograph není v každé nemocnici a klinice, a provádět výzkum na vlastní náklady rodiče mohou být docela drahé. Endoskopické vyšetření je považováno za nejběžnější metodu pro diagnostiku adenoiditidy. Lékař s ním vloží do nosohltanu měkkou, pružnou trubičku endoskopu nosem nebo ústy a dostane poměrně přesný obraz povrchu adenoidů.

Všechny tyto metody a kombinace několika z nich navzájem umožňují lékaři zjistit přítomnost nebo nepřítomnost adenoiditidy, její klinické znaky (hnisavé nebo katarální), určit rozsah onemocnění v oblasti nosního dýchání nad normou,když dítě dýchá bez překážek. Kromě toho by měl lékař vyloučit přítomnost nádorů v nosohltanu, polypech a jiných onemocněních, které mohou způsobit podobné příznaky. Všechny tyto údaje jsou velmi důležité pro rozhodování o taktice léčby.

Léčba

Všichni rodiče se zajímají pouze o jednu otázku - jak snížit mandle a zmírnit stav dítěte. Odpověď je jednoznačná - dítě musí být ošetřeno. Bez terapie se adenoiditida vždy dostává do chronického stadia, které může způsobit spoustu problémů - od vzniku „adenoidní masky“ na obličeji až po závažné komplikace srdce a ledvin.

Pokud lékař vyhodnotí nemoc pro stupeň 1-2, pak je léčba předepsána konzervativní. Pokud má dítě stupeň 3-4, ve kterém je lumen uzavřen zarostlou hltanovou mandlí o dvě třetiny nebo více a je komplikován zánětem, doporučuje se chirurgický zákrok. Operace je také doporučena pro děti, u kterých růst mandlí (dokonce 2 stupně) vedl k překrývání nebo částečnému uzavření Eustachových trubek, v důsledku čehož významně poklesl sluch.

Chirurgické metody

Operace k odstranění adenoidů se nazývá "adenotomie". Operace se provádí v lokální nebo celkové anestezii. Mnozí zástupci starší generace si pamatují, že předtím, než byly žlázy odstraněny bez anestézie, protože samotné adenoidy jsou zbaveny nervových vláken. Nebylo to tolik bolesti, jak moc děsivé, ale proto, že anestezie se dnes ani nepoužívá k úlevě od bolesti, ale aby dítě mohlo pohodlněji podstoupit operaci.

Dnes v medicíně existuje několik způsobů provedení takové operace:

 • Klasická adenotomie použitím kulatého nože, který se používá k odříznutí zarostlých mandlí;
 • Laserová adenotomie použití vysoce přesného laserového zařízení namísto nože;
 • Adenotomie studené plazmy bezkrevnou metodou.

První metoda, i když byla „navrácena“ na mnoho generací mladých pacientů, je považována za nejtraumatičtější.. Po ní je zotavení delší, je zde šance na recidivu. Laserové operace jsou přesnější a méně traumatické. Techniky studené plazmy jsou relativně nové, vykazují vynikající výsledky v kvalitě intervence a krátké době zotavení. Volba metody a metody anestezie je úkolem lékařů, protože každé jednotlivé dítě může mít individuální indikace a kontraindikace.

Oponenti chirurgické léčby často ukazují, že je nežádoucí odstranit mandle jako důležitý imunitní orgán.. Lékaři totiž mohou předepsat, že nedojde k úplnému odstranění, ale k odstranění nebo částečnému odstranění zánětlivé a hypertrofované tonzily, pokud existuje důvod se domnívat, že zbývající část lymfoidní tkáně nebude dále růst.

Obavy adenotomie není nutné, říkají odborníci, protože operace trvá asi 15 minut, po několika hodinách se dítě cítí skvěle. Při absenci pooperačních komplikací je po 3-5 dnech propuštěn z domova.

Léčba bez chirurgického zákroku

S nekomplikovanou adenoiditidou 1-2 stupně, dítě je předepsána konzervativní léčba, která zahrnuje několik oblastí najednou. Je důležité nejen snížit zánět mandlí, ale také zastavit proces jejich růstu, což lze provést pouze posílením imunity dítěte.

Odstranění otoku a zánětu usnadňuje opláchnutí nosu a krku a mytí nosohltanu. Obvykle pro tento účel používají fyziologický roztok, roztok furatsiliny, lokální antiseptikum.Miramistin". Pokud je u dítěte diagnostikován hnisavý průběh onemocnění, bude lékař po analýze výsledků analýzy nosního hlenu baccavi schopen předepsat nejpřesnější antibiotikum proti „pachateli“ hnisavého zánětu. Běžně se používají antibiotika skupiny penicilinu. Možná jako lokální instilace do nosu a užívání antibiotik v tabletkách.

Při léčbě hnisavé adenoiditidy se antibiotika vůbec nepoužívají. Lékař předepisuje léky - glukokortikosteroidy ("Beclometason", "Fliksonaze" atd.) V nosní formě, to znamená, že budou muset pohřbít a vstříknout do nosu. U alergické adenoiditidy lékař předepisuje antihistaminika v kombinaci s přípravky obsahujícími vápník. V různých formách nemoci může být předepsán nesteroidní protizánětlivý lék Ibuprofen.

Trvání a dávkování stanoví lékař s přihlédnutím k věku malého pacienta a závažnosti symptomů. Kromě léků, lékař předepíše celou řadu opatření k posílení imunitního systému. Doporučuje se, aby dítě provádělo všeobecnou posilovací masáž, aby dechová cvičení podle systému Strelnikova. Oficiálně nebyl lék prokázán, ale klimatoterapie pro adenoiditidu je široce používána. Rodičům se doporučuje vzít dítě do moře, dýchat mořský vánek a vyhřívat se na slunci.

Fyzikální postupy mohou být předepsány v souvislosti s vystavením teplu, paprskům a terapeutickým aerosolům na mandlích. A pouze v případě, že po šesti měsících není výsledek léčby dodržen, stav dítěte zůstává stejný nebo se zhoršuje, poté se rodičům doporučuje, aby s operací souhlasili.

Pooperační období

Většina dětí bude mít ráda rehabilitační období po operaci na žlázách velmi, jak lékaři doporučují dávat operovanou zmrzlinu! Jíst to může být obtížné, protože polykání bude bolet nejméně týden po operaci. U některých dětí, po chirurgickém zákroku, teplota stoupá, i když vůbec nebyla před operací. Lékaři v tomto případě nedoporučují podávání antipyretik na bázi kyseliny acetylsalicylové, protože to může způsobit krvácení.

V prvních 7 dnech by dítě nemělo dělat horkou koupel, chodit do koupele a dokonce se jen slunit na slunci. Po adenotomii je doporučena speciální dieta založená na použití pyré, pyré, obilnin, želé, vývaru, které nebudou dále dráždit a zranit hrdlo.

Posílení pohybové aktivity, sport by měl být odložen alespoň na měsíc, ale je možné a nutné i hodně chůze na čerstvém vzduchu, pomáhá posilovat imunitní systém a rychleji se zotavovat.

Pokud byla operace prováděna na podzim nebo v zimě, kdy bylo pozorováno zvýšení sezónních virových onemocnění, je nutné chránit dítě před kontaktem s jinými lidmi po dobu nejméně několika týdnů. Tím se zvýší pravděpodobnost, že znovu „nezvedne“ další virus a nezačne znovu ublížit. Pokud má město solnou komoru, kde dítě může jít na několik sezení, bude to další plus. Inhalace iontů soli sama o sobě nepomáhá vyléčit, ale sterilní vzduch (v takových komorách je takový) bude prospěšný v procesu reaktivace.

Lidové léky

Rodiče, jejichž dítě bylo diagnostikováno s adenoiditidou, musí jít na internet, aby našli lék, který „bez tablet a chirurgie“ pomůže vyléčit dítě. Tyto recepty hledají i ti, jejichž děti mají 100% indikaci k operaci. Věřit v zázraky nelze zakázat, ale mělo by se chápat, že všechno lidových prostředků může být jak užitečné, tak škodlivé, pokud má dítě stádium nejvýše 1-2. A v případě fáze 3-4 je domácí léčba skutečným rodičovským zločinem.

Tradiční medicína však může být velmi užitečná ve fázi zotavení po operaci, a dokonce i „staří“ lékaři, kteří nepřijímají „čarodějnictví“ v jakékoli formě, řekněme.

Mezi bezpečné prostředky patří:

 • Solný roztok. Připravuje se z lžičky soli a litru vody. Roztok může být použit k mytí nosohltanu při konzervativní léčbě ak prevenci adenoiditidy při prvních příznacích SARS nováčků nebo chřipky.
 • Vývar heřmánek nebo šalvěj. Bujóny připravené z lékárenských dávek těchto bylin mohou být použity pro kloktání, k mytí nosohltanu, k pití jak během léčby bez chirurgického zákroku (s mírným zvýšením mandlí), tak i po operaci (jako nápoj). Pro oplach a mytí můžete použít odvar z třezalky a měsíčku. Hlavní věc není nahradit léčbu předepsanou lékařem ručně psanými bylinnými výplachy. Domácí metody mohou základní terapii jen lehce doplňovat a nenahrazovat ji.
 • Samostatně se zaměřte na inhalaci. Mnozí rodiče se domnívají, že se tímto způsobem léčí dítě s adenoidy, kteří dýchají nad vařenými bramborami pod přikrývkou. Ve skutečnosti, horké inhalace mohou jen zhoršit proces zánětu, obzvláště jestliže to je hnisavý. Navíc takový způsob (nad bramborem nebo umyvadlem vařící vody) může způsobit popáleniny dýchacích cest, a to pouze zhorší stav dítěte a může vyžadovat hospitalizaci.

Inhalace s parními inhalátory, pokud jsou v domě, mohou být relativně užitečné pouze pro akutní katarální adenoiditidu, kdy je zřejmá výhoda další hydratace sliznic. Pro všechny ostatní formy nemoci jsou takové postupy k ničemu. A s hnisavou formou - nebezpečnou pro život a zdraví. Nebulizéry pro léčbu adenoidů se nepoužívají, protože jsou určeny pro postupy s použitím léčiv při léčbě onemocnění dolních dýchacích cest (průdušek, plic).

Chcete-li odstranit otok a snížit mandle ve velikosti může pouze kompetentní lékař akce a pacientova touha následovat všechna doporučení. Kouzelná plevel nebo pilulky z adenoiditidy neexistuje.

Prevence

Opatření k prevenci této nemoci by měla být zaměřena na posílení imunitní ochrany dítěte. Obecně platí, že prevence musí být zapojena od samého narození dítěte.

 • Vytváření optimálních podmínek. Pokud dítě dýchá suché a prašné ovzduší, stejně jako chemické výpary, o 3-4 roky bude tvořit nejen rezistentní adenoiditidu, ale i několik dalších chronických onemocnění dýchacího ústrojí.

Nejlepší je, když dětský pokoj není vyšší než 20 stupňů Celsia s relativní vlhkostí 50-70%. Za těchto podmínek sliznice nosu a orofarynxu nevyschnou, což je vynikající prevence (a léčba!) SARS, chřipka, bronchitida, laryngitida a další nemoci, včetně problémů s mandlemi.

 • Prevence alergií. V dětském pokoji by neměly být předměty a věci, které jsou potenciálně nebezpečné v alergickém smyslu - koberce, velké měkké hračky, které stojí v rohu a plní funkci sběratelů domácího prachu. Knihy by měly být uloženy ve skříni za sklem. K čištění domu maminka je nejlepší použít domácí chemikálie, které neobsahují chlor, a pokud je dítě náchylné k alergiím, pak umyjte podlahy bez domácí chemie vůbec. Věci a lůžkoviny dítě umýt hypoalergenní dítě prací prášek.
 • Posílení imunity. Schopnost těla odpuzovat útoky virů a bakterií přímo ovlivňuje způsob života dítěte. Pohybující se dítě, které má dostatek času strávit den na čerstvém vzduchu, je méně pravděpodobné, že má nemoci, a pokud ano, jsou mnohem rychlejší, bez vážných komplikací. Dítě musí být od útlého věku zpevněno, nesmí být připojeno k počítači, ale ke sportu a procházkám. Místní imunita (v krku) bude vyšší, pokud dítě pije nejen teplé, ale i studené nápoje, stejně jako systematicky jíst zmrzlinu.
 • Pro všechny infekční nemoci rodiče by měli být schopni jednat kompetentně, aby minimalizovali možné negativní důsledky, mezi které patří adenoiditida. Není možné předepsat dětská antibiotika, antivirotika a další léky. Jedinou výjimkou jsou antipyretika, a to i při teplotách nad 38,5-39,0.Všechno ostatní by měl předepisovat výhradně lékař, kterému opatrný a rozumný máma a táta zavolá do domu hned první den.

Recenze

O chirurgické léčbě adenoiditidy na internetu psali rodiče celou řadu recenzí. Ti, kdo mají podstoupit operaci, se s nimi mohou dobře seznámit a vyvodit si vlastní závěry. Většina matek, které se po dlouhou dobu nemohly rozhodnout o rychlém odstranění mandlí u dítěte, a to ani při 3. stupni nemoci, pokračovaly v boji s konzervativními metodami, nakonec s dětmi i nadále chodily do operace a nelitovaly. Konstantní přetrvávající nemoci přestaly, děti se staly aktivnějšími, zvídavějšími.

Zvláště pozoruhodné recenze opakovaných operací. Bohužel se adenoiditis často vrací a některé děti musí podstoupit zákrok dva nebo dokonce třikrát. Není velký rozdíl v tom, na které klinice podstoupit léčbu. V každém případě matky, které pro své děti vybraly placené soukromé organizace, poukazují pouze na jednu výhodu - dovolují jim jít domů za den nebo dokonce dříve. Zbytek úrovně vybavení, kvalifikace chirurgů je přibližně stejný.

Recenze o léčbě adenoidů bez chirurgického zákroku, i když jsou četné, více připomínají reklamní brožury, protože na konci každého smutného příběhu o 3-4 stupních adenoidů má dítě vždy zmínku o určitém „balzámu“, „Dr. Ivanovovi z takové kliniky“ nebo „ metodika autora.

Dr. Komarovsky se v příštím videu dozví o adenoidech.

Informace poskytované pro referenční účely. Neošetřujte sami. Při prvních příznacích nemoci se poraďte s lékařem.

Těhotenství

Vývoj

Zdraví